• تابلوهای نئون گازی

تابلوی نئون نوعی تابلوی الکتریکی است که با استفاده از گاز تخلیه در مپهایی که به شکل لوله های باریک هستند ساخته میشود و در ویترین مغازه ها کاربرد دارد. طرز کار این لامپ به این صورت است که پس از اعمال ولتاژ با به گاز داخل لامپ، این گاز یونیزه میشود و بسته به گاز به کار رفته در داخل لامپ از خود نور ساطع میکند. گاز بکار رفته در اکثر علائم تبلیغاتی گاز نئون است و لامپهای لولهای آنها به لامپ نئون مشهور است، با این وجود در آنها از گازهای دیگری نیز استفاده میشود.

لوله های شیشه ای را با استفاده از حرارت شکل میدهند و حروف و شکلهای مورد نظر را که لامپ قرار است نمایش دهد میسازند. الکترودهای لامپ به انتهای این لوله ها متصل میشود و آنها را از گاز دلخواه پر میکنند.

برای تأمین ولتاژ بالای مورد نیاز لامپ از ترانسفورماتور استفاده میشود. جریان مصرفی این لامپها پایین است اما ولتاژ بالایی دارند و از این نظر باید به عایق بندی در آنها توجه شود. به همین سبب سیم های طرف ولتاژ بالای ترانس این لامپ را از درون مقره های چینی که ضریب عایقی بالایی دارند عبور میدهند.

رنگ لامپ بستگی به گاز به کار رفته در داخل آن دارد، گاز هیدروژن رنگ صورتی، آرگون رنگ سبز یا آبی و نئون رنگ قرمز تولید میکند.

نمونه تابلوهای نئون

رنگ های گاز درون نئون

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به کانون تبلیغاتی تلاش می باشد